Gazdaságvédelmi intézkedések a koronavírus második második hullámában
Jelen bejegyzésünk célja, hogy bemutassuk a koronavírus második hulláma kapcsán a múlt héten megjelent gazdaságvédelmi intézkedések legfőbb rendelkezéseit.
Bizonyos tevékenységek esetén adómentesség és bértámogatás
A rendelkezések eredményeképpen a(z)
- éttermi, mozgó vendéglátás (TEÁOR 5610),
- rendezvényi étkeztetés (TEÁOR 5621),
- italszolgáltatás (TEÁOR 5630),
- filmvetítés (TEÁOR 5914),
- konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR 8230),
- sport és szabadidős képzés (TEÁOR 8551),
- előadó-művészet (TEÁOR 9001),
- előadó-művészetet kiegészítő (TEÁOR 9002),
- művészeti létesítmények működtetése (TEÁOR 9004),
- múzeumi tevékenység (TEÁOR 9102),
- növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR 9104),
- sportlétesítmény működtetése (TEÁOR 9311),
- sportegyesületi tevékenységet (TEÁOR 9312),
- testedzési szolgáltatás (TEÁOR 9313),
- egyéb sporttevékenység (TEÁOR 9319),
- vidámparki, szórakoztatóparki (TEÁOR 9321),
- fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR 9604) (feltételekkel), vagy
- m.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős (TEÁOR 9329)
tevékenységet főtevékenységként végzők (azaz, akiknek a 2020. november 11-ét megelőző 6 hónapban bevételének legalább 30%-a e tevékenységből származott) az alábbi közterhek megfizetése kapcsán részesülnek kedvezményben 2020. november hónapra vonatkozóan.
Szociális hozzájárulási adó
Nem kell szociális hozzájárulási adót fizetni a kifizetőnek a munkaviszonyban foglalkoztatott természetes személyek után.
Szakképzési hozzájárulás
A hozzájárulás fizetésére kötelezettnek nincs szakképzési hozzájárulás fizetési kötelezettsége.
Rehabilitációs hozzájárulás
A fenti tevékenységet végző rehabilitációs hozzájárulás fizetésre kötelezett kifizető egy hónapra arányosan mentesül a fizetési kötelezettség alól, és 2020. vonatkozásában további előleget nem fizet.
Kisvállalati adó
Ha a fent megjelölt tevékenységet kiva adóalany végzi, az adókötelezettség megállapításánál nem kell adóalapnak tekinteni a személyi jellegű kifizetések összegét.
A kedvezmények igénybevételének feltétele, hogy a kifizető a 2020. november 11-én fennálló munkaszerződés szerinti munkabér fizetési kötelezettségének eleget tesz, és november hónapban a munkaszerződéseket felmondással nem szűnteti meg azzal, hogy a mentesség nélkül a munkavállalót a veszélyhelyzetre tekintettel elbocsátotta volna, továbbá a mentesség igényét bejelenti az adóhatósághoz.
A fenti tevékenységet végző foglalkoztatók továbbá a munkaviszonyban foglalkoztatott személy munkabére 50%-ának megfelelő összegű támogatásra is jogosultak november hónap vonatkozásában, amennyiben november utolsó napján a munkavállaló munkaviszonya fennáll és a munkaadó a munkavállaló részére a munkabért megfizeti.
A támogatás iránti kérelmet a munkaadó nyújtja be a székhelye, telephelye szerint illetékes fővárosi vagy megyei kormányhivatalhoz, melyről nyolc munkanapon belül születik döntés és az támogatási összeg utólag kerül folyósításra a munkaadó részére
Szálláshely-szolgáltatók részére a kieső bevétel egy részének megtérítése
A tényleges főtevékenységként a
- szállodai szolgáltatás (TEÁOR 5510),
- üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR 5520),
- kempingszolgáltatás (TEÁOR 5530), vagy
- egyéb szálláshely szolgáltatás (TEÁOR 5590)
tevékenységet végzők részére a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba regisztrált szálláshelyek esetében az állam megtéríti a szálláshely-szolgáltató részére a 2020. november 8. napjáig regisztrált legfeljebb a 2020. december 11-ig tartó időszakra vonatkozó foglalások után számított nettó bevétel 80%-át.
A megtérítés feltétele, hogy a szálláshely-szolgáltatók a 2020. november 8-án foglalkoztatott munkavállalók munkaviszonyát novemberben megtartják és munkabért fizetnek részükre.
Enyhébb feltételek a távmunka alkalmazására vonatkozóan
A távmunka kapcsán a veszélyhelyzetre vonatkozóan a 2020. november 12-én hatályba lépő kormányrendelet az alábbi könnyítéseket tartalmazza:
- a veszélyhelyzet ideje alatt a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény távmunkára vonatkozó eltérő rendelkezéseit nem kell alkalmazni, ugyanakkor a munkáltatónak tájékoztatnia kell a munkavállalót a munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülmények szabályairól, és a munkavállaló a munkavégzés helyét ezen munkakörülmények teljesülésére figyelemmel választja meg;
- a munkáltató és munkavállaló a munka törvénykönyvének távmunkára vonatkozó szabályaitól megállapodásban eltérhetnek;
- a veszélyhelyzet ideje alatt igazolás nélkül, költségként elszámolható tételnek minősül a távmunkavégzés keretében munkát végző munkavállalónak, a távmunkavégzéssel összefüggésben költségtérítés címén fizetett összegből legfeljebb havonta 16.100 forint (illetve annak időarányos része, ha a távmunkavégzés nem érinti az egész hónapot), ha a magánszemély a távmunkavégzéssel összefüggésben a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. számú melléklet I. Jellemzően előforduló költségek cím 24. pont c) és d) alpontja szerinti más költséget nem számol el.
Kedvezményes 5 százalékos áfa kulcs az elvitelre vagy házhoz szállítással értékesített étel- és italforgalomra
2020. november 14-től a vendéglátó üzletekre vonatkozó védelmi intézkedés hatályának időtartama alatt az áfa mértéke az adó alapjának 5 százaléka azon elvitelre vagy házhoz szállítással értékesített étel- és italforgalomra, melyek az étkezőhelyi vendéglátás keretében történő értékesítés esetén 5%-os áfa kulcs alá tartoznának. A kedvezményes adómérték alkalmazására abban az esetben kerülhet sor, ha a termékértékesítőnél a kedvezményes adókulcs alá eső szolgáltatás nyújtásának feltételei 2020. november 11-ét megelőzően fennálltak, illetve a védelmi intézkedés hiányában fennállnának. A kedvezményes adómérték nem alkalmazható az ügylettel összefüggő szállítással kapcsolatos díjra.
AMENNYIBEN BÁRMILYEN KÉRDÉSÜK FELMERÜL A FENTIEKKEL KAPCSOLATBAN, KÉRJÜK, FORDULJANAK HOZZÁNK BIZALOMMAL.