A magyar-amerikai kettős adóztatást elkerülő Egyezmény megszűnésének személyi jövedelemadó (SZJA) következményei

2024. január 1-jével hatályát vesztette a Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok közötti kettős adóztatást elkerülő Egyezmény. Ennek következtében mindkét állam immár kizárólag a saját belső jogszabályai szerint határozza meg az adókötelezettségeket, így akár ugyanazon jövedelem után is előfordulhat kettős adóztatás, beszámítás vagy mentesség lehetősége nélkül. 

Hírlevelünk célja bemutatni az Egyezmény megszűnésének magánszemélyek adózására gyakorolt legfontosabb hatásait magyar szempontból – a közelgő magyar SZJA bevallási határidőre tekintettel.

A változással leginkább érintettek köre

Érintettek lehetnek -többek között- magyar-amerikai kettős állampolgárok; huzamosabb ideje USA-ban élő és dolgozó magyarok; olyan amerikai állampolgárok, akiknek magyarországi munkaviszonyból származó jövedelmük van; olyan magyarok, akik az Egyesült Államokból realizálnak tőkejövedelmet, vagy ottani ingatlanból származik bevételük.

Az Egyezmény megszűnésének hatása az adóügyi illetőségre

Az adókötelezettségek megítélésében kulcsszerepe van a magánszemély adóügyi illetőségének, amelyet továbbra is mindkét államban külön-külön kell vizsgálni. Egyezmény híján ugyanakkor előfordulhat, hogy valaki mind Magyarországon, mind az USA-ban belföldi illetőségűnek minősül, így mindkét állam igényt tarthat a teljes (világszintű) jövedelmének megadóztatására. Például egy magyar állampolgár, aki évek óta az USA-ban él és dolgozik, de megtartotta magyar lakcímkártyáját, a magyar szabályok alapján továbbra is belföldi illetőségű lehet. Ennek eredményeként 2024-től kezdődően teljes világjövedelme után adókötelezettsége keletkezhet Magyarországon is – az amerikai szabályozás pedig ugyanígy járhat el saját szempontjából.

A kettős adóztatás kezelése a magyar szabályok szerint

Mivel az Egyezmény mentesítési és beszámítási szabályai már nem alkalmazhatók, kizárólag az SZJA-törvény szerinti beszámítási lehetőségek vehetők figyelembe:

  • Külön adózó jövedelmek esetén (pl. osztalék, kamat) a jövedelemszerzés helye szerinti államban megfizetett jövedelemadó, de legfeljebb 10 % számítható be. 
  • Összevont adóalapba tartozó jövedelmeknél (pl. munkabér, egyesült államokbeli ingatlan értékesítése) az USA-ban megfizetett adó 90%-a, de maximum a magyar SZJA mértéke (15%). 

Lépjen kapcsolatba szakembereinkkel!

Az alábbi űrlap segítségével feliratkozhat szakmai hírlevelünkre, így folyamatosan értesítjük az adózás, a könyvelés és a bérszámfejtés területén megjelenő újdonságokról.

További hírek