A Tanács megállapodott a VIDA csomagról - PKF Hungary Hírek

A Tanács megállapodott a VIDA csomagról

Az Európai Unió Tanácsa a 2024. november 5-i ECOFIN ülésen megállapodott a VAT in the Digital Age csomag részleteiről. A javaslatot – az Európai Parlament vélemény-nyilvánítását követően – a Tanácsnak hivatalosan is el kell fogadnia ahhoz, hogy az hatályba léphessen.

Amint arról a javaslatcsomag benyújtását követően közzétett hírlevelünkben is írtunk, a javaslatcsomag három pillérből áll.

Az első az uniós szinten sztenderdizált elektronikus számlázási és számlaadat-szolgáltatási kötelezettség bevezetése. Ennek keretében 2030. július 1-jétől a határon átnyúló B2B ügyleteket kötelező lesz az Unióban egységesen alkalmazandó adatstruktúrával ellátott elektronikus számlával bizonylatolni, a számla adatairól pedig valós idejű adatot kell majd szolgáltatni. A számlakibocsátási és az adatszolgáltatási határidő sokáig viták kereszttüzében állt. A véglegesített jogszabályszöveg szerint az e-számlát a teljesítéstől számított 10 napon belül kell kiállítani, azonnali adatszolgáltatási kötelezettség mellett. Önszámlázás esetén a számlakibocsátástól számított 5 napon belül kell eleget tenni az adatszolgáltatási kötelezettségnek. Az uniós szintű számlaadat-szolgáltatás bevezetésével egyidejűleg megszűnik az A60-as nyomtatványon teljesítendő összesítő nyilatkozattételi kötelezettség.

A második pillér szerint az online platformokon keresztül megrendelhető személyszállítási és rövid távú szálláshely szolgáltatások esetében 2028. július 1-jétől a platform üzemeltetőjének kötelezettsége lesz, hogy – vélelmezett értékesítőként – beszedje az áfát a vevőtől és azt befizesse a teljesítési hely szerinti tagállam adóhatóságához az olyan esetekben, amikor az eredeti szolgáltató nem számít fel áfát (mert pl. alanyi áfamentes). E szabály alkalmazásában a 30 éjszakát meg nem haladó szállás minősül „rövid távúnak.” Az e-kereskedelemben részt vevő online platformok továbbra is csak a Közösségen belüli távértékesítés és az importált termék távértékesítése esetében minősülnek vélelmezett értékesítőnek.

A párhuzamosan több tagállamban fennálló áfaregisztráció elkerülését célzó harmadik pillér keretében 2028. július 1-jétől kiterjesztik az egyablakos rendszer (OSS) alkalmazási körét olyan, más tagállamban teljesített B2C termékértékesítésekre is, amelyeknél eddig nem volt lehetőség az egyszerűsítésre (pl. fel- vagy összeszerelésre tárgyául szolgáló termékértékesítés, gáz vezetékes hálózaton történő értékesítése) és a saját termék mozgatásokat is bevallhatja az adóalany az OSS-en keresztül. Új fordított adózási jogcímet vezet be az uniós jogalkotó az olyan B2B termékértékesítésre, amit az adóalany egy másik tagállamban teljesít, ahol nincs letelepedve (pl. másik tagállamban tartott készletből való értékesítés). Ezzel párhuzamosan megszűnik a vevői készlet egyszerűsítés.

Felmerülő kérdéseivel forduljon bizalommal szakértőinkhöz.

Ha tetszett a cikk:


Ne felejtsen el feliratkozni hírlevelünkre: